“We rise by lifting others.” ️🎈

24 Σεπτεμβρίου 2019, από MariaTsakiri

12 Σεπτέμβρη – “Ημέρα Ενθάρρυνσης” … και μια νέα σχολική χρονιά μόλις ξεκίνησε.

Και η έναρξη αυτής ήταν πολύ όμορφη, δημιουργική, γεμάτη αγάπη και καλοσύνη.

5 “ανοιχτές” ημέρες (open days) για τα σχολεία μας γεμάτες με παιδιά διαφόρων ηλικιών που ήρθαν κοντά μας για να γιορτάσουμε μαζί την έναρξη της νέας χρονιάς, με θέμα το πιο βασικό στοιχείο της ζωής μας – τις ανθρώπινες αξίες.

Τις αξίες αυτές που μας προσδιορίζουν ως ανθρώπους και που διαμορφώνουν τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του καθενός από εμάς.

Ενθάρρυνση, καλοσύνη, αγάπη, σεβασμός … ήταν μόνο ένα μικρό κομμάτι αυτών, καθώς οι πραγματικές αξίες της ζωής μας θα μας απασχολήσουν αρκετά, θεματολογικά καθ’όλη τη διάρκεια της νέας σχολικής χρονιάς.

5 ημέρες γεμάτες χαμόγελα, δημιουργία, χρώματα, συνεργασία, παιχνίδι, κίνηση, κίνητρα, αισιοδοξία, μηνύματα και αγάπη – τα βασικά συστατικά της εκπαίδευσης.

“If we’re going to bring out the best in people, we, too, need to sow seeds of encouragement.” Joel Osteen