Magic in the night …”Halloween Museum” glows by moonlight 🌛

05 Νοεμβρίου 2018, από MariaTsakiri

Halloween 2018…👻

και το σχολείο μας μεταμορφώθηκε σε ένα στοιχειωμένο και τρομακτικό “Halloween Museum” γεμάτο με έργα των παιδιών, σκίτσα και ζωγραφιές, με θέμα τη νύχτα του Halloween αλλά και με πράγματα ή καταστάσεις που τους προκαλούν φόβο.

Το Σάββατο 3 Νοεμβρίου ήταν το Grand Opening του μουσείου μας σε παιδιά και γονείς, με ένα party το οποίο θα μείνει σε όλους μας αξέχαστο!

To Halloween party μας ξεκίνησε με τα τμήματα των Juniors με πολύ παιχνίδι, ενθουσιασμό αλλά και τρομακτική διάθεση αναζητώντας τις κρυμμένες κολοκύθες στον εξωτερικό χώρο του σχολείου {Pumpkin Hunt}. Στη συνέχεια κλείσαμε τα μάτια μας και προσπαθήσαμε να μαντέψουμε το περιεχόμενο των ανατριχιαστικών κουτιών που είχαμε ετοιμάσει {Touch & Feel Boxes}. Παίξαμε με το Twister Game μας το οποίο ήταν σε Halloween mood {Pumpkin Twister}. Για ένα δυνατό κλείσιμο, σκάσαμε όλα τα μπαλόνια του “Balloon Challenge” και ακολουθώντας τις οδηγίες φέραμε εις πέρας όλες τις προκλήσεις.

Τα τμήματα των Seniors τα οποία ακολούθησαν, ξεκίνησαν με ένα τρομακτικό κυνήγι θησαυρού σε όλο το σχολείο, και ενώ είχε ήδη νυχτώσει, έπρεπε να ακολουθήσουν τα στοιχεία που τους δόθηκαν για να ανακαλύψουν όλα τα κρυμμένα αντικείμενα που βρισκόταν στον προαύλιο αλλά και στον εσωτερικό χώρο του σχολείου. Εφόσον όλα τα στοιχεία βρέθηκαν και το μυστήριο λύθηκε, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και πήραν μέρος σε θεματικές δραστηριότητες που είχαμε ετοιμάσει σε 4 διαφορετικά δωμάτια {Haunted House, The Fortune Teller’s Tent, Dr. Frankenstein’s Lab και Dark Room}.

Κατά τη διάρκεια του party των Juniors αλλά και έπειτα των Seniors, είχαμε το διαγωνισμό μαγειρικής μας “Master Hallowchef” για γονείς,  με τις πιο τρομακτικές συνταγές που έχουμε ποτέ αντικρύσει και βραβεύσαμε τoυς πιο δημιουργικούς και γευστικούς “Junior & Senior Hallowchefs”, ένας απ’τους οποίους προς μεγάλη μας έκπληξη ήταν μια μαθήτριά μας.

Αυτή τη Halloween βραδιά μας θα τη θυμόμαστε για καιρό! 🎃

” Ghosts & Goblins

Spooks galore

Scary witches at your door