“Tell me and I forget. Teach me and I may remember. Involve me and I learn.” – Benjamin Franklin

03 Απριλίου 2019, από MariaTsakiri

Η γνώση μιας γλώσσας είναι κατά κύριο λόγο γνώση της κουλτούρας της. Αυτή είναι η σκέψη πίσω από τη δραστηριότητα “Grammar Through Film” μέσω της οποίας οι μαθητές μας παρακολουθούν θεματικά βίντεο, επεισόδια επιλεγμένων σειρών ή αποσπάσματα ταινιών με στόχο να συναντήσουν σε “αυθεντικό” περιβάλλον λεξιλόγιο και δομές που θα χρειαστούν τόσο στην καθημερινή τους επικοινωνία όσο και στις τελικές τους εξετάσεις.

Αυτή τη φορά οι FCE μαθητές μας απόλαυσαν ένα επεισόδιο της σειράς “Poirot” που είναι βασισμένη στα έργα της Agatha Christie και ολοκλήρωσαν μια σειρά δραστηριοτήτων γραμματικής, κατανόησης υπόθεσης και λεξιλογίου.

Στην ίδια λογική οι μαθητές της τάξεως CPE έμαθαν ιδιωματικές εκφράσεις μέσα από Rebus Puzzles και κλήθηκαν να χρησιμοποιήσουν τις εκφράσεις στην πράξη. Στη συνέχεια είδαν τους μηχανισμούς δημιουργίας gapped text και δημιουργήσαν τα δικά τους gapped text tasks ως mini examiners.