“Growing Together from the Inside Out!”‍

23 Σεπτεμβρίου 2022, από MariaTsakiri

“Change is life.”

Μπορεί να πέρασαν 2 χρόνια από την τελευταία φορά που είχαμε την δυνατότητα να βρεθούμε όλοι μαζί (καθηγητές, παιδιά και γονείς), ωστόσο τα Open Days που πραγματοποιήθηκαν στα σχολεία μας ήταν γεμάτα χαρά, ξεγνοιασιά, γέλια και ενθουσιασμό και μας υπενθύμισαν πόσο όμορφο είναι τελικά να μοιράζεσαι!

“Every day is full of feelings.”

Βασισμένοι στην ταινία “Inside Out” (“Τα μυαλά που κουβαλάς”), γεμίσαμε χρώματα και μοιραστήκαμε στιγμές, συναισθήματα και αναμνήσεις. Δημιουργήσαμε 2 τεράστια σεντόνια συναισθημάτων (Bedsheets of Feelings) , στα οποία τα παιδιά ζωγράφισαν και κατέγραψαν όλα όσα τους προκαλούν χαράλύπηφόβοθυμό και αηδία.

‘Επειτα επιβιβαστήκαμε στο τρένο της σκέψης (train of thought) και σχεδιάσαμε τα προσωπικά μας Islands of Personality (Νησιά προσωπικοτήτων) στα οποία εντοπίσαμε, χρωματίσαμε και μοιραστήκαμε εκείνες τις αναμνήσεις που είναι πιο ζωντανές στην μνήμη μας τη δεδομένη στιγμή.

Αφού προετοιμάσαμε τα συναισθήματά μας για μια χρονιά γεμάτη χαρά, παίξαμε ομαδικά παιχνίδια, χορέψαμε και αποχαιρετήσαμε την πρώτη μας μέρα μαζί, κηρύσσοντας ταυτόχρονα την έναρξη μιας νέας σχολικής χρονιάς με τον πιο γλυκό τρόπο… με παγωτό!

Καλή σχολική χρονιά γεμάτη όνειρα, χαρά, ξεγνοιασιά και δημιουργία για όλους!

“The more we know about ourselves, the stronger we become.”