“Did you hear SPRING calling?” 🌻

23 Μαρτίου 2019, από MariaTsakiri

“Spring is nature’s way of saying, Let’s party!” Robbie Williams

Η θερμοκρασία ανέβηκε και η άνοιξη μπήκε δυναμικά αυτή την εβδομάδα στη ζωή μας αλλά και στο σχολείο μας. Έτσι τα μαθήματα όλες αυτές τις μέρες ήταν αφιερωμένα στην πιο όμορφη και ανθισμένη εποχή του χρόνου – στην άνοιξη!

Ασχοληθήκαμε με μουσική και μιλήσαμε για τους ήχους και τις μυρωδιές της άνοιξης. Συζητήσαμε για τα σημάδια της άνοιξης και αφού βγήκαμε στη φύση, μικροί και μεγάλοι, χρησιμοποιήσαμε όλες μας τις αισθήσεις μας για να τα εξερευνήσουμε.

Μάθαμε για διάφορα λουλούδια, τα χρωματίσαμε και δημιουργήσαμε τα δικά μας spring books. Γράψαμε ποιήματα για το τι σημαίνει η άνοιξη για εμάς και για όλα όσα αγαπάμε σε αυτή την εποχή, κατασκευάσαμε μπουκέτα και παίξαμε λεξιλογικά παιχνίδια με θέμα την άνοιξη όπως και κυνήγι θυσαυρού.

Ήταν μια υπέροχη εβδομάδα για όλους μας !