Τα Νέο Πρόγραμμα Early Bilinguals

Yes! English Language Centre

Δρ. Χριστίνα Γιαννίκα

Πανεπιστημιακός/Σύμβουλος Εκπαίδευσης και Έρευνας

Οι μαθητές της προσχολικής ηλικίας μαθαίνουν μέσω της πρακτικής, του παιχνιδιού, της αφήγησης, του κουκλοθέατρου, των τραγουδιών, των ποιημάτων και των δημιουργικών δραστηριοτήτων. Με τη χρήση της γλώσσας, τα παιδιά καταλαβαίνουν πώς λειτουργεί και κατανοούν τη δύναμη της επικοινωνίας. Οι συγκεκριμένες προσεγγίσεις όχι μόνο προσθέτουν παιδαγωγική και γλωσσική αξία στη μάθηση, αλλά βοηθούν τους μικρούς μαθητές να εξερευνήσουν τον κόσμο γύρω τους.

Το πρόγραμμα Early Bilinguals που προσφέρει το Yes! English Language Centre υιοθετεί μια φυσική παιδαγωγική προσέγγιση της διδασκαλίας ξένων γλωσσών με γνώμονα το μικρό μαθητή. Οι παιδαγωγικές πρακτικές που ενθαρρύνονται στο πρόγραμμα στοχεύουν: 1) στην ανάπτυξη της αγάπης και του σεβασμού για τη μητρική και την ξένη γλώσσα, 2) την κοινωνική ανάπτυξη και 3) την αφύπνιση της δημιουργικής έκφρασης μέσω της Αγγλικής γλώσσας. Το πρόγραμμα ενθαρρύνει τους μικρούς μαθητές να συμμετέχουν ενεργά σε δημιουργικές γλωσσικές δραστηριότητες και διασκεδαστικές επικοινωνιακές καταστάσεις. Επίσης, το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάπτυξη μιας συλλογικής κοινωνικής συνείδησης, για την οποία ο διαφορετικός γλωσσικός κώδικας αποτελεί απαραίτητο εργαλείο για την κάλυψη κοινωνικών και προσωπικών αναγκών.

Το πρόγραμμα Early Bilinguals έχει καταρτιστεί και αξιολογηθεί σύμφωνα με τεκμηριωμένες μελέτες στον τομέα της εκπαίδευσης ξένων γλωσσών για μαθητές προσχολικής ηλικίας. Σε αυτό το στάδιο, οι μικροί μας μαθητές ενθαρρύνονται να μεταφέρουν γνώσεις από τη μια γλώσσα στην άλλη μέσω θεμάτων και οικείων καταστάσεων, και ενθαρρύνονται να αντιμετωπίζουν την αγγλική όπως τη μητρική τους γλώσσα. Οι τομείς στους οποίους εστιάζεται το πρόγραμμα είναι:

Ακουστική και Προφορικός Λόγος: Τα παιδιά μαθαίνουν να ακολουθούν απλές οδηγίες και να αναγνωρίζουν γνωστές λέξεις που συχνά επαναλαμβάνονται. Επιπλέον, ενθαρρύνονται να τραγουδούν και να επαναλαμβάνουν τραγούδια και ποιήματα, να κατανοούν απλές ερωτήσεις και να ανταποκρίνονται ανάλογα. Ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε σύντομες συζητήσεις και να μοιράζονται τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους.

Προ-ανάγνωση: Οι μικροί μας μαθητές μαθαίνουν να παρακολουθούν ιστορίες, να συμμετέχουν σε δραστηριότητες ανάγνωσης ώστε να αναπτύξουν δεξιότητες κατανόησης, και όλα αυτά στα Αγγλικά! Μαθαίνουν επίσης να αναγνωρίζουν και να ονομάζουν τα κεφαλαία και τα μικρά γράμματα, τα οποία διακρίνονται μεταξύ των ονομάτων των γραμμάτων και των ήχων τους, καθώς και να αρχίζουν να συνδυάζουν μοτίβα Consonant Vowel Consonant (CVC) για να αναγνωρίζουν λέξεις.

Προ-γραφή: Τα παιδιά ζωγραφίζουν εικόνες που σχετίζονται με το μαθησιακό τους περιβάλλον και συμμετέχουν σε αναδυόμενες δραστηριότητες γραφής και δημιουργίας σημάτων.

Έρευνες έχουν δείξει ότι ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών της προσχολικής ηλικίας που μαθαίνουν ξένες γλώσσες, μαθαίνουν από νωρίς να κάνουν επίλυση προβλημάτων καθώς διαθέτουν την ευκαιρία να αναπτύξουν την ικανότητά της κριτικής σκέψης (δεξιότητες σκέψης υψηλής τάξης) και να πραγματοποιούν πολλαπλές δραστηριότητες ταυτόχρονα. Τείνουν επίσης να είναι πιο δημιουργικοί (από γνωστικής άποψης) και έχουν μεγαλύτερη διανοητική ευελιξία. Αυτές οι δεξιότητες είναι που, εάν ο/η μαθητής/-τρια συνεχίσει να χρησιμοποιεί περισσότερες από μία γλώσσα τακτικά, θα παραμείνουν μαζί τους για όλη τους τη ζωή!

Ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς να ξεκινήσει ένα παιδί το ταξίδι της ξενόγλωσσης μάθησης, και το νέο πρόγραμμα που προσφέρει το Yes! English Language Centre δίνει την ευκαιρία στους μικρούς μας φίλους να ζήσουν μοναδικές εμπειρίες!